Radek Beneš

Anonymní nahlížení
do katastru

Nejdříve mělo dojít ke zrušení anonymního nahlížení, ale nakonec ministerstvo zemědělství přeci jen změnilo názor.

Proč bude přístup do katastru nemovitostí omezen

Dochází prý k automatickému vytěžování dat v nepřiměřeném rozsahu, proto měl být přístup do databáze od června 2021 umožněn pouze pro přihlášené uživatele. Provoz na oblíbené adrese nahlizenidokn.cuzk.cz narostl na neuvěřitelný počet až 100 tisíc anonymních přístupů za hodinu, ve dne i v noci. Za květen pak dosáhl téměř 92 milionů zobrazených výstupů s údaji o vlastnících od anonymních uživatelů internetového nahlížení do katastru. Bude proto nutné omezit množství přístupů, aby se s tím elektronický systém Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) byl schopen vyrovnat. Většina těchto přístupů byla od softwarových robotů, které využívají obchodníci s nemovitostmi, a to především s pozemky.

Ministr zemědělství řekl

“Zejména starší lidé na venkově si často stěžují, že dostávají desítky dopisů od překupníků pozemků. Chápu, že údaje z katastru musí být dostupné, aby bylo možné oslovit vlastníka kvůli odkupu třeba při přípravě stavby, ale má to svoje meze. Proto jsme se s předsedou katastrálního úřadu dohodli na postupu, který zachová možnost anonymního nahlížení do katastru, současně ale zabrání zneužívání těchto údajů nejrůznějšími spekulanty s pozemky,” řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Víte, že existuje i placený přístup?

Mnoho lidí však používá nahlížení do katastru v běžném rozsahu. Ostatně, jedná se o jeden z veřejných seznamů, který je již běžnou součástí našeho právního prostředí, a je dobře, že zůstane zpřístupněn tak jako doposud. Pro profesionály v oboru je ale zkrácený anonymní náhled nedostatečný. Proto mám od začátku své kariéry v oboru realit tzv. placený přístup, díky němuž mohu „od stolu“ získat potřebné údaje o jakékoliv nemovitosti, včetně např. nabývacích titulů.

Budete-li chtít s čímkoli kolem nemovitostí poradit, včetně katastru, neváhejte se na mě obrátit.

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.