Radek Beneš

Jak zajistit bezpečnou úschovu kupní ceny při koupi nemovitosti?

Když uzavíráte kupní smlouvu, měli byste se s druhou stranou dohodnout na tom, jak a kde budou peníze po dobu převodu vlastnického práva na katastrálním úřadě opatrovány. Existuje několik možností, ale některé z nich jsou méně vhodné než jiné. Variantou, při které by se peníze předávaly přímo mezi kupujícím a prodávajícím, není doporučená. Tato metoda není dostatečně bezpečná a může vést k riziku ztráty peněz.

Jednou z možností je využít služby banky pro úschovu kupní ceny. Banky nabízejí tento druh služby, který se zdá být pohodlný, ale má své nevýhody. Bankovní instituce obvykle nejsou specializované na úschovu listin a nemají dostatečnou flexibilitu při právním zajištění. Navíc cena úschovy závisí na výši uložené částky a nemáte možnost ovlivnit kupní smlouvu. Ačkoli banky podléhají dohledu České národní banky a vklady jsou pojištěny, úschova kupní ceny v bance může být jednou z nejdražších variant.

Další možností je využít služeb advokáta nebo notáře. Advokát je často preferovanou volbou pro úschovu finančních prostředků, protože může poskytnout širokou škálu služeb souvisejících s celým procesem kupní transakce. Advokát se často stará nejen o přípravu kupní smlouvy, ale také o administrativní záležitosti spojené s převodem vlastnictví v katastru. S vámi může také uzavřít smlouvu o advokátní úschově. Advokát je registrován u Advokátní komory, musí mít pojištění odpovědnosti a zřizuje pro každý případ zvláštní bankovní účet oddělený od svého majetku. Nicméně, v případě problémů, za něž ručí vlastním majetkem, není za něj státem poskytována záruka. Notáři jsou také možností, ačkoli jsou vázáni vyhláškou a jsou registrováni pod Notářskou komorou jako fyzické osoby.

Dříve se často tvrdilo, že nejlevnější způsob je využít služeb realitní kanceláře, která často nabízela úschovu kupní ceny zdarma. Nicméně, dnes se seriózní realitní kanceláře snaží zajistit bezpečnost svých klientů a spolupracují s advokáty, notáři a bankami, aby měli nižší poplatky díky dlouhodobé spolupráci. V minulosti se vyskytovaly případy, kdy realitní kanceláře ukládaly kupní ceny na své běžné účty a majitelé pak zmizeli nebo se jejich účty ocitly pod exekučním zmrazením v důsledku pohledávek. Seriózní realitní kanceláře nemají problém s realizací úschovy kupní ceny dle vašeho výběru.

Je důležité chránit své finanční prostředky při prodeji nemovitosti stejně v obchodě hlídáte svoji peněženku. Na bezpečnosti se vyplatí nešetřit.

A pak je tu ještě jedna možnost – spolupráce se mnou a s Broker Consulting,  s renomovanou finančně poradenskou společností. Disponujeme zkušenými odborníky v oblasti práva, kteří mají specializaci na transakce s nemovitostmi a zajišťujeme řádné vyřízení právních formalit. Kromě úschovy kupní ceny se samozřejmě postaráme o přípravu kupní smlouvy a veškeré administrativní záležitosti, což minimalizuje riziko chyb. Jsme propojeni s profesionálními realitními specialisty, což je výhodné pro hledání ideální nemovitosti nebo vhodného kupce.

Spolupráce s Broker Consulting zajišťuje bezpečnost a profesionální péči při úschově kupní ceny. Vaše finanční prostředky budou v bezpečí a spravovány týmem s dlouholetou historií ve světě poradenství. S Broker Consulting máte jistotu kvality, spolehlivosti a prioritu v podobě vaší spokojenosti.

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.