Radek Beneš

Daň při převodu
nemovitosti se už neplatí

V září roku 2020 schválila Poslanecká sněmovna a prezident podepsal zrušení daně z nabytí nemovitosti. Dobrá zpráva je, že kupující už nemusí platit 4 %, když si koupí nemovitost. Samozřejmě ji neplatí ani prodávající.

Má to ale jistá ALE. Dochází k prodloužení časového testu a snížení maximální částky pro odpočet úroků z hypotéky.

ČASOVÝ TEST

Dosud platilo, že vlastník nemovitosti bude osvobozen od daně z příjmů při prodeji, pokud prodávanou nemovitost vlastnil alespoň po dobu 5 let. Doba tzv. časového testu se prodloužila na 10 let. Uvedené neplatí u případů, kdy majitel v prodávaném domě či bytě bydlel, v takovém případě je i nadále lhůta dvouletá.

Zákon neřeší, zda měl majitel v nemovitosti i trvalé bydliště, podstatné je, zda může prokázat, že v nemovitosti bydlel. Časový test platí i pro převod členských práv družstva. Pokud vlastník nemovitost zdědil, zkracuje se časový test o dobu, po kterou ji vlastnila předchozí osoba.

V rámci zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí došlo také ke snížení maximálního odpočtu úhrnné částky úroků u hypoték, o kterou je možné snížit základ daně ze současných 300 000 Kč na 150 000 Kč ročně.

Každopádně doporučuji poradit se před prodejem nemovitosti s profesionálem, který tyto praktické kroky zná a velmi dobře se v nich orientuje. Je vhodné prodej nemovitosti konzultovat s odborníkem.

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.