Radek Beneš

Ve světě financí a investic často slyšíme o nových, vzrušujících příležitostech, které přirovnáváme k zlaté horečce. Vzpomeňte si na dobu, kdy každý hledal zlato. Ale kdo v té době skutečně zbohatl?

Nejčastěji to byli ti, kdo prodávali krumpáče a další vybavení těm, kdo se vydali hledat zlato. A tady je zajímavá paralela k dnešnímu investičnímu světu.

Na trzích, plných rizikových investičních nástrojů, podobných zlatým dolům, jsou ti, kdo skutečně vydělávají, často ti, kdo poskytují “krumpáče” – tedy investiční platformy, nástroje a poradenství. Tito prodejci krumpáčů nabízejí způsob, jak údajně “dolovat zlato”, ale sami ho nevyužívají. Proč?

Pokud vám někdo nabízí investiční nástroj, tvrdíc, jak skvěle se s ním dá vydělávat, zeptejte se ho: “Proč tento nástroj nepoužíváte sami?” Není to snad proto, že jste si vědomi rizik a raději byste vydělávali na jistotě – na prodeji krumpáčů těm, kteří věří ve snadný zisk?

V tomto článku si položme tuto otázku a zjistíme, co to znamená pro vás jako investora. Dobré vědět, že v době investičních boomů dosahují často největší zisky ti, kteří prodávají nástroje, nikoli ti, jenž se účastní “honby za zlatem”.

V investičním světě je často bezpečnější a výnosnější být prodejcem krumpáčů než hledačem zlata. Jistota a stabilita příjmů z prodeje nástrojů může být atraktivnější než nejistota a vysoká rizika spojená s investováním. Tento pohled nám nabízí cennou lekci: vždy kriticky posuzujte nabídky a ujistěte se, že chápete, kde skutečně leží hodnota.

Vezměme si například investice do zlata, diamantů a kryptoměn. Tyto aktiva jsou často představována jako bezpečný přístav nebo cesta k rychlému zbohatnutí. Vzpomeňme na historii: zlato a diamanty lákaly hledače již po staletí. V dnešní době k nim přibyla ještě fascinace kryptoměnami. Ale co je za tímto leskem skutečně?

Zlato, univerzálně uznávaný uchovatel hodnoty, má své místo v portfoliu mnoha investorů. Ale stejně jako kdysi při fyzickém hledání zlata, i dnes je třeba být opatrný. Trh se zlatem může být nestabilní a ovlivněný mnoha globálními faktory.

Diamanty, s jejich jedinečností a vzácností, mohou vypadat jako ideální investice. Nicméně hodnota diamantů je subjektivní a závisí na mnoha kritériích, jako je čistota, barva, řez a další. Navíc trh s diamanty není tak transparentní jako trh se zlatem nebo akciemi.

A pak jsou tu kryptoměny, moderní “digitální zlato”. Kryptoměny jako Bitcoin a další lákají investory svou novostí a potenciálem pro enormní zisky. Avšak stejně jako u zlata a diamantů, i zde existuje vysoká volatilita a riziko.

Prodejci krumpáčů, v tomto případě poradci a platformy, vám nabízejí nástroje a strategie pro tzv. investování do těchto aktiv. Ačkoliv nejde o investice, ale o spekulace, za nimiž se skrývá dnes oblíběný “trading”. Ale opět se zeptejme: Proč tito prodejci sami nesměřují své zdroje do těchto investic? Je to proto, že jsou si vědomi rizik a volí jistější cestu vydělávání peněz na prodeji rad a nástrojů?

Jako investoři bychom měli být ostražití a kriticky posuzovat každou investiční příležitost. Pamatujme, že lesk zlata, diamantů nebo kryptoměn může být lákavý, ale ne vždy znamená zaručený zisk. Vždy je nutné porozumět rizikům.

 Vybíráme si cestu hledače nebo prodejce krumpáčů?

V závěru si položme zásadní otázky: Jaký druh účastníka na trhu chceme být? Chceme být těmi, kteří hledají rychlý zisk, nebo těmi, kteří poskytují stabilní a spolehlivé služby? Vybíráme si cestu hledače nebo prodejce krumpáčů?

Odpovědět si musí každý sám sobě. A chcete-li s tou odpovědí trochu pomoci, tak se nebojte na mě obrátit.

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.