Radek Beneš

Příprava nemovitosti před pronájmem
je klíčem k úspěchu

Zvýšené ceny nemovitostí a obavy z dlouhodobého závazku vedou k rostoucí poptávce po pronájmu. Investice do úprav a správného nastavení nabídky může zaručit atraktivitu a rychlé pronajmutí nemovitosti.

TIPY A RADY PRO MAJITELE

Pronájem představuje flexibilní bydlení, nemovitosti určené k pronájmu mizí z nabídky během několika krátkých dní. Lidé se obávají vysokých sazeb hypotečních úvěrů, vnímají všeobecné zdražování a nejsou ochotni přijímat dlouhodobé závazky. To vše jsou faktory, které zvyšují poptávku po nájemním bydlení.

Zájem o pronájmy je hnán nejistotou na trhu. Růst cen nemovitostí a zvýšení sazeb u hypoték přispívají ke snížení poptávky po vlastním bydlení. Na pražském realitním trhu jsme byli jako první svědky propadu poptávky po vlastním bydlení, který se brzy začal propisovat i do dalších krajů.

Nemovitosti jsou dlouhodobě vnímány jako dobrá a bezpečná investice. Volné finanční prostředky je možné do nemovitostí uložit a čekat na jejich zhodnocení při následném prodeji nebo nemovitost pronajímat a mít každý měsíc (téměř) jistý příjem. K dlouhodobému pronájmu mohou být nabídnuty různé typy nemovitostí, například rodinné domy, byty nebo rekreační objekty.

Nemovitosti k pronájmu je vhodné předem připravit. Před pronájmem rodinného domu je vhodné zvážit stavební úpravy, například rozdělení domu na menší bytové jednotky. U bytů je důležité věnovat čas přípravě, aby byl byt atraktivní pro potenciální nájemce. Dobře připravený byt s upraveným interiérem a světlou atmosférou může získat vyšší nájemní cenu.

Pronájem bytových jednotek je častý a snadno realizovatelný. Vhodné úpravy mohou zahrnovat kompletní bílou výmalbu všech stěn, minimální vybavení nábytkem pro větší pocit prostornosti a modernizaci kuchyňských dvířek. U starších bytů se doporučuje zvážit rekonstrukci bytového jádra a vylepšení koupelny pomocí speciálního nátěru dlaždic a obkladu. Při pronájmu je důležité zbavit byt nebo dům všech osobních věcí, aby působil neutrálně a připravený pro nového nájemce. Soukromé předměty a věci působí na zájemce rušivým dojmem. U rodinných domů je vhodné ponechat si určitý uzavřený prostor jako majitel, který může sloužit jako sklad vybavení pro údržbu domu a okolí. V případě většího bytového domu může být zázemí využito jako kancelář správce objektu.

Pronájem nemovitostí může být složitý proces. Proto je výhodné si přizvat na pomoc profesionála – realitního makléře, který má zkušenosti s pronájmem a dokáže poradit s cenou pronájmu, vybrat správného nájemce a zajistit úspěšnou propagaci nemovitosti.

Důkladná příprava nemovitosti před pronájmem je klíčem k úspěchu a investice do správných úprav se v dlouhodobém horizontu vyplatí. Při výběru nemovitosti k pronájmu je důležité zvážit potřeby a preference trhu a přizpůsobit nabízené nemovitosti těmto požadavkům.

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.