Radek Beneš

Každý z nás je již zvyklý na označení "nedostatečně identifikovaní vlastníci". Avšak informace o blížícím se konci lhůty 31.12.2023, kdy majitelé mají poslední šanci legitimně se hlásit k svému majetku, může být mnohým stále cizí.

Konec lhůty se blíží

Pokud vlastníci do 31.12.2023 nereagují a nepotvrdí své vlastnictví k nemovitostem, které jsou označeny jako nedostatečně identifikovány, riskují ztrátu těchto nemovitostí ve prospěch státu.

Důležitá povinnost vlastníků

Vlastníci nemovitostí mají závaznou povinnost zajistit, aby údaje v katastru nemovitostí byly aktuální a v souladu se skutečností. Argumentovat neznalostí právních předpisů nebude akceptováno jako omluva.

Druhy nemovitostí v ohrožení

Seznamy obsahují široké spektrum nemovitostí – od orné půdy, polí a luk až po garáže a rodinné domy.

Jste si jisti, že váš majetek je v bezpečí?

Je tedy vysoký čas prověřit, zda mezi těmito nemovitostmi není i ten váš. Zvlášť pokud se domníváte, že nemovitost mohla být dříve ve vlastnictví někoho z vaší rodiny a nebyla řádně zařazena do dědického řízení.

Jak postupovat?

Chcete-li zkontrolovat, zda se vaše nemovitost nebo jméno vašeho příbuzného nenachází v seznamu, navštivte web Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových (https://www.uzsvm.cz/seznam-nedostatecne-identifikovanych-vlastniku).

Závěrem

Nechte se inspirovat a jednejte. Ujistěte se, že váš majetek je v bezpečí a řádně zaregistrován. V opačném případě riskujete jeho ztrátu ve prospěch státu.

Rozumím, že pro mnoho lidí může být tato problematika složitá a matoucí. Nemusíte se s tím však potýkat sami. Jsem zkušený realitní makléř a pokud si nejste jisti svým majetkem nebo potřebujete odbornou pomoc, neváhejte se na mě obrátit.

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.