Radek Beneš

Návrat cen nemovitostí je otázkou času

Od loňského roku trh s nemovitostmi v České republice čelí zajímavému a zároveň komplexnímu vývoji. Podstatné  ukazatele, jako jsou vysoké sazby hypotečních úvěrů a vysoká inflace, spolu s meziročním poklesem cen nemovitostí, vyvolávají v mysli mnohých otázku: Kdy se situace změní a jaký bude další vývoj na trhu s nemovitostmi?

Zaprvé, pojďme se zaměřit na aktuální stav. Sazby hypotečních úvěrů se pohybují na úrovni kolem 6 % ročně. I když na první pohled se jedná o poměrně vysoké procento, není to důvod k panice. Mějme na paměti, že sazby hypotečních úvěrů jsou ovlivňovány měnovou politikou centrální banky a celkovým ekonomickým vývojem. Pokud dojde k regulaci a snižování inflace, je pravděpodobé, že se sazby mohou snížit, což by mohlo mít pozitivní vliv na poptávku po nemovitostech.

Co se týče inflace, aktuální číslo okolo 11 % stále vyvolává obavy. Prognóza ČNB pro rok 2024 je 2,1%, což vypadá spíše jako zbožné přání, než dosažitelná realita. Avšak je nutné brát v úvahu, že inflace v posledních letech stoupla ve většině ekonomik po celém světě. Ekonomové se domnívají, že to je do značné míry způsobeno nečekanými událostmi na globální úrovni, jako jsou krize dodávek a růst cen surovin. Pokud se však centrální banka rozhodne podniknout kroky k tlumení inflace, může se postupem času snížit inflační tlak a přinést uklidnění trhu.

Momentálně zaznamenáváme meziroční pokles cen nemovitostí. Přestože to může být znepokojující zpráva pro majitele nemovitostí, mohlo by to být povzbudivé pro ty, kteří uvažují o investicích nebo koupi vlastního bydlení. Klesající ceny totiž mohou znamenat příležitost pro ty, kteří jsou ochotni počkat na zvrat v trhu.

Nyní se všichni zajímáme o to, kdy dojde ke změně situace. Pravdou je, že trh s nemovitostmi je velmi citlivý na ekonomické změny a reaguje na různé faktory. Předpovídat budoucnost s jistotou je obtížné, avšak historicky se ukázalo, že ekonomika má tendenci se střídat mezi růstovými a klesajícími obdobími.

Pokud se situace s inflací zklidní a centrální banka se rozhodne podniknout kroky k jejímu ovládnutí, mohlo by to pozitivně ovlivnit poptávku po nemovitostech. Sazby hypotečních úvěrů by mohly být sníženy, což by mohlo podpořit zájem o nemovitosti a vést k posílení cen.

Situace se může vyvíjet rychle, proto je nezbytné sledovat aktuální ekonomické zprávy a prognózy. V každém případě by je vhodné spolupracovat s profesionálním realitním makléřem, který bude moci poskytnout odbornou radu a pomoci najít optimální řešení pro vaše individuální potřeby. Ale to je obecně doporučovaný postup i dobách obchodně klidnějších.

Závěrem lze říci, že návrat vyšších cen nemovitostí může být pouze otázkou času. Všechny klíčové faktory na trhu s nemovitostmi jsou vzájemně propojeny a ekonomika má tendenci se vyvíjet cyklicky. Důležité je zachovat klid a s odbornou pomocí sledovat situaci na trhu, abychom byli připraveni na případné příležitosti a změny.

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.