Radek Beneš

Povinné pojištění odpovědnosti pro cyklisty může zásadně přispět k ochraně všech účastníků provozu. Zjistěte, proč by tato povinnost měla být zavedena pro všechna kola, a jaký vliv to může mít na celkovou bezpečnost na silnicích.

Jízda na kole či elektrokole je skvělá aktivita. Poskytuje nám zdravý pohyb, radost z volného času a také možnost udržovat životní styl šetrný k životnímu prostředí. Nicméně, každá aktivita s sebou nese i určité riziko. Ať už na silnici, stezce nebo sjezdovce, při nehodě způsobené vysokou rychlostí může dojít k vážným zraněním nebo materiálním škodám, které ovlivňují nejen cyklistu, ale i ostatní účastníky provozu. V těchto případech je pojištění odpovědnosti klíčové, aby chránilo jak viníka, tak poškozeného.

Aktuální stav pojištění elektrokol a jízdních kol

V současné době není pojištění odpovědnosti pro elektrokola povinné, což znamená, že pokud dojde k nehodě, náhrada škody závisí výhradně na solventnosti viníka. Naproti tomu od 1. dubna 2024 budou elektrokoloběžky povinně pojištěny, i když nemusí být ve srovnání s elektrokoly nutně nebezpečnější. Tato právní výjimka pro elektrokola a jízdní kola je nelogická a potenciálně nebezpečná, protože zanechává poškozené zranitelné vůči finančním následkům nehody.

Argumenty pro povinné pojištění odpovědnosti

Bezpečnost: Povinné pojištění odpovědnosti zajišťuje, že poškozený má právo na spravedlivé odškodnění bez ohledu na finanční situaci viníka. Zvláště u elektrokol, která mohou dosahovat vysoké rychlosti, by to mělo být samozřejmostí.

Spravedlnost Povinnost pojištění odpovědnosti je běžná u automobilů nebo elektrokoloběžek. Elektrokola a jízdní kola mohou způsobit obdobně vážné následky, a proto by měla být také pojištěna.

Prevence: Povinné pojištění motivuje k zodpovědnému chování. Cyklisté by měli dodržovat pravidla silničního provozu, být ohleduplní a chránit nejen sebe, ale i své okolí.

Role finančních poradců

Finanční poradci mají v této oblasti významnou úlohu. I když provize za zprostředkování pojištění odpovědnosti nemusí být vysoká, mnozí z nich berou svou práci jako poslání a svědomitě vysvětlují klientům důležitost pojištění odpovědnosti. Pojištění může zabránit vážným finančním problémům v případě nehody a chrání před nepředvídatelnými riziky. Dokud se. nepodaří povinné pojištění cyklistů prosadit, je potřeba se zajistit sám prostřednictvím svého poradce. Životní pojištění by mělo být základním stavebním kamenem každého finančního plánu do doby, než se člověk stane sám sobě pojišťovnou, ale to je téma na jiný článek. 

Abychom zajistili bezpečnost všech účastníků silničního provozu, je užitečné lobovat za zavedení povinného pojištění odpovědnosti nejen pro elektrokola, ale také pro běžná jízdní kola. Větší zodpovědnost a ochrana poškozených by měla být naší prioritou, abychom mohli sdílet silnice, stezky a sjezdovky s jistotou, že v případě nehody bude náhrada škody férová a odpovídající.

Jaký je Váš názor? Pište, volejte nebo přijďte na kávu a kus řeči do naší kanceláře.

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.