Radek Beneš

Prodávat výhradně nebo nevýhradně?

Přemýšlíte o prodeji své nemovitosti a přemítáte o nejlepším způsobu, jak ji prodat. Máte zvažovat prodej sami a ušetřit na provizi, nebo se obrátit na pět realitních kanceláří prostřednictvím neexkluzivního prodeje? Možná byste měli zvážit variantu “výhradního” prodeje a vsadit na jednoho makléře.

Často se hovoří o tom, že realitní trh je přesycen makléři. Na druhou stranu je ale pravda, že dnes je velmi snadné na internetu získat informace o jakémkoli makléři i o kvalitě jeho práce.
Představme si teď, že neexistuje možnost prodeje nemovitosti bez účasti realitní kanceláře, a pojďme najít pět důvodů, proč byste měli vsadit na jednoho makléře.
 1. Když oslovíte několik realitních kanceláří, může se vám zdát, že takto získáte větší spektrum zájemců z různých inzertních serverů. Avšak ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Většina větších realitních kanceláří totiž dnes inzeruje na těch samých nejnavštěvovanějších serverech.

 2. Možná byste si mysleli, že více nabídek vede ke zvýšení prodejní ceny, protože kupující budou soutěžit o nemovitost. Nicméně tomu tak často není. Pokud je cena rozumně stanovena, kupující nemají důvod ji nadhodnotit. Naopak, budou se snažit najít důvod, proč cenu snížit. Stejně tak makléři se budou předhánět, aby byli ti, kteří nemovitost prodají.

 3. Více makléřů neznamená vždy lepší prezentaci. Jak se říká, když dva dělají totéž, není to totéž. Každý makléř může prezentovat nemovitost jinak, uvést odlišnou cenu včetně provize nebo nepřipočítávat zastavěnou plochu k pozemku. Tím ztratíte přehled o poptávce a nedostanete kompletní zpětnou vazbu.

 4. Větší počet makléřů znamená více lidí, kteří budou prodávat za vás a někdy se možná jednomu z nich podaří nemovitost prodat. Avšak ani toto pravidlo není zaručené. Makléř, který se bude soutěžit s ostatními, nemusí věnovat prodeji 100% své energie ani používat všechny nástroje pro úspěšný prodej, jako je například profesionální fotografie, homestaging, cenová mapa nebo Průkaz energetické náročnosti budovy. Proč by také měl, když mu jiný makléř nemovitost prodá před nosem?

 5. Pouze makléř, který je ochoten pracovat nevýhradně, přistoupí na podmínky nevýhradního prodeje. Ale proč by makléř pracoval nevýhradně? Nemá sám sebe dostatečně vysoko ceněn? Nemá důvěru v exkluzivní zastoupení? Jeho klienti nemají v něj dostatečnou důvěru? Je rád za cokoli, co se mu dostane do portfolia? Kdo ví…
  Nicméně makléř, který si je vědom svých služeb pro klienta a svých profesních hodnot, si svou práci nechá zaplatit za jasných a předem daných podmínek. Udělá pro vás maximum na profesionální úrovni.

 6. Specializace a odbornost: Vsazením na jednoho realitního makléře získáte přístup k jeho specializaci a odbornosti v dané lokalitě nebo typu nemovitosti. Makléř se může zaměřovat například na prodej rodinných domů nebo bytů v konkrétním okolí. Díky tomu může mít hlubší znalosti trhu, místních trendů a specifických potřeb zájemců o nemovitosti v dané oblasti. To mu umožní lépe porozumět vašim potřebám a preferencím při prodeji.

  Příklad 1: Představte si, že prodáváte luxusní nemovitost ve vyhledávané čtvrti. Vsadíte na realitního makléře, který je specializovaný právě na luxusní nemovitosti v této lokalitě. Makléř má bohaté zkušenosti s prodejem podobných nemovitostí a má také silné kontakty v luxusním segmentu. Díky tomu může efektivně oslovit bohatou klientelu, která je specificky zájem o takové nemovitosti. Jeho odbornost a znalosti trhu vám tak pomohou dosáhnout nejlepší možné ceny a prodat nemovitost rychleji.

 7. Sjednocená komunikace: Pracovat s jedním realitním makléřem vám usnadní a zjednoduší komunikaci. Budete mít jednoho hlavního kontaktu, který bude odpovědný za veškerou komunikaci a organizaci prodeje vaší nemovitosti. To snižuje riziko zmatku a nedorozumění, které může nastat při komunikaci s více makléři. Můžete se spolehnout na to, že váš makléř bude mít přehled o všech důležitých informacích týkajících se prodeje a bude vám pravidelně poskytovat zpětnou vazbu a aktualizace.

  Příklad 2: Představte si, že prodáváte svou nemovitost, která je součástí rozsáhlejšího pozemku s možností dalšího využití. Vsadíte na jednoho makléře, který bude zodpovědný za veškerou komunikaci s potenciálními zájemci a bude koordinovat prohlídky nemovitosti. Díky tomu se vyvarujete situacím, kdy různí makléři posílají zájemce na různé termíny a vzniká zmatek. Místo toho budete mít pevný a jednoznačný bod kontaktu, který zajistí plynulou a efektivní komunikaci mezi vámi, zájemci a dalšími relevantními stranami.

  Závěrem.
  Vsadit na jednoho realitního makléře může přinést mnoho výhod při prodeji nemovitosti. Zajišťuje jednotnou komunikaci, odbornost a specializaci, což vede k lepší prezentaci a dosažení optimální ceny. Zároveň se minimalizuje riziko nedorozumění a zmatků spojených s komunikací s více makléři. Důležité je vybrat si důvěryhodného a profesionálního makléře, který bude efektivně reprezentovat váš zájem při prodeji nemovitosti.

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.