Radek Beneš

Výhody bydlení
v pronájmu

Sen o vlastním bydlení patří k jednomu z nejvytíženějších snů obyvatel nejen v Čechách a na Moravě. Touha vlastnit majetek je oprávněná a pochopitelná. Současný vývoj však pro mnohé ponechává tento cíl v říši snů. Co tedy zbývá? Podívejme se na výhody bydlení v pronájmu.

Člověk nemusí být ekonom, aby vytušil, že růst cen nemovitostí bude pozvolnější, ale hypoteční úvěry budou ještě nějaký čas zdražovat. Současně s růstem životních nákladů se vlastní bydlení stává nedostupnějším stále většímu počtu lidí, kterým nezbývá než zvýšit poptávku po bytech a domech k pronájmu. Od začátku letošního roku stoupla místy poptávka po pronájmu, zejména bytů, více než dvojnásobně.

Lidé jsou tak okolnostmi nuceni měnit názor, že nájem je jen dočasné řešení na cestě k vlastnímu bydlení. Bydlení v nájmu má však své výhody.

ZÁVAZKY

Pronajatou nemovitost lze snadněji opustit. Prodat nemovitost a ukončit hypoteční úvěr bývá složitější proces komplikovaný negativní emocí spojenou s opouštěním majetku. Pokud se někam nastěhujete a zjistíte, že vám nevyhovují sousedé, opustit byt a uzavřít nájemní smlouvu v jiném místě je jednodušší proces. Představte si, že dostanete lepší pracovní nabídku a budete zvažovat, zda raději dojíždět, nebo nabídku odmítnout. Při pronájmu nebudete tak pevně vázáni pocitem nutnosti zůstat na jednom místě. Budete ve svém rozhodování svobodnější.

CENA

Bydlení v pronájmu bývá levnější než bydlení ve vlastním. Ačkoliv se může zdát, že se výše splátky úvěru ceně pronájmu vyrovná, je nutné započítat další náklady – pojištění, fondy oprav, investice spojené s údržbou. Zejména údržba a nutné výměny postupem času narůstají na stovky tisíc.

ZTRÁTA HODNOTY

Investice do nemovitostí je obvykle investice bezpečná. Riziko, že přijdete o vložené prostředky, je skutečně nízké. Nemáte však záruku zhodnocení investice. Pokud koupíte draze a následně praskne realitní bublina, není jisté, že při následném prodeji dosáhnete nějakého zhodnocení vložených prostředků. U pronájmu toto riziko neřešíte. V ekonomicky rozvinutých zemích převažuje bydlení v pronájmu nad bydlením ve vlastní nemovitosti. Bydlení v pronájmu dává lidem více volnosti a přispívá k lepšímu uplatnění na pracovním trhu.

ÚDRŽBA

Jedna z výhod bydlení v nájmu spočívá v tom, že odpovědnost za údržbu a opravy náleží pronajímateli. Pokud se v nemovitosti objeví problém, jako je například porucha zařízení, úniky nebo potřeba renovace, není na vás, abyste se o to starali nebo platili za opravu. Tímto způsobem ušetříte čas i peníze, které byste museli investovat do údržby vlastní nemovitosti.

STAROSTI S PRODEJEM

Vlastnictví nemovitosti znamená také potenciální starosti s prodejem v budoucnosti. Pokud se rozhodnete přestěhovat nebo změnit své bydlení, budete muset najít kupce pro svou nemovitost, což může být časově náročné a stresující. V případě bydlení v pronájmu se nemusíte starat o prodej a můžete se snadno přemístit na nové místo.

 

Závěrem lze říci, že bydlení v nájmu nabízí mnoho výhod a může být pro mnoho lidí vhodnou volbou. Flexibilita, finanční výhody a svoboda jsou jen některé z důvodů, proč se lidé rozhodují pro pronájem nemovitosti. Je důležité zvážit své individuální potřeby, cíle a situaci před rozhodnutím o typu bydlení, které nejlépe vyhovuje.

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.