Radek Beneš

Od roku 2024 nastanou změny v doplňkovém penzijním spoření a penzijním připojištění. Co se bude měnit?

  

1.   Státní příspěvek 
Pokud chcete dostávat nějaký státní příspěvek, musíte spořit minimálně 500 Kč měsíčně. Za to dostanete 100 Kč od státu. Maximálně můžete dostat od státu 340 Kč, což je 20% z toho, kolik naspoříte.

2.   Doba spoření
Nové smlouvy budou mít delší minimální dobu spoření – 10 let místo 5. Také peníze si budete moci vybrat až když vám bude 60 let.

3.   Nový fond
Penzijní společnosti mohou nabídnout nový fond, který umožní více investovat do různých věcí, jako jsou fondy soukromého kapitálu, nemovitosti, start-upy a infrastruktura. Bude také nový dlouhodobý investiční produkt (DIP), který bude mít daňové výhody.

4.   Daňová podpora
Maximální částka, kterou můžete každý rok odečíst z daní za spoření na důchod, bude 48.000 Kč pro vás a 50.000 Kč pro vašeho zaměstnavatele. Daňová podpora bude dostupná až do výše 1.700 Kč měsíčně.

5.   Motivace k přechodu do nových fondů
Bude možné zůstat ve starých fondech a zároveň přispívat do nových fondů. To by mohlo lidi motivovat k tomu, aby začali přispívat do nových fondů.

6.   Konec státních příspěvků na penzijní připojištění
Od července 2024 stát už nebude dávat peníze na penzijní připojištění lidem, kteří jsou v důchodu.

 
Chcete se spoléhat pouze na stát a penzijní spoření? Fajn, v tom případě si přečtěte mé další články.
Nechcete se naopak spoléhat pouze na stát a penzijní spoření? Mnohem lepší varianta a v tom případě mi napište nebo zavolejte! 

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.