Radek Beneš

Mít nějaké peníze na straně není jen o tom "mít na pivo". Je to záloha, díky které nemusíte panikařit, když přijde nějaká neočekávaná situace.

Finanční poučky doporučují a experti se na tom shodují na tom, že je rozumné mít na účtu alespoň tolik, kolik byste vydělali za tři až šest měsíců. Ale pozor, v Česku má dostatečnou finanční rezervu jen málokdo. Na počátku roku 2023 se podle průzkumu ukázalo, že jen necelá třetina dospělé populace v ČR má vytvořenou alespoň minimální finanční rezervu.

Pokud se chcete dostat do té “bezpečnější” skupiny, mám pro Vás sedm tipů:

  1. Spořící účet
    Otevřete si účet, na který budete pravidelně posílat část své výplaty. Ideálně si to nastavte jako automatický převod.

  2. Chytré spoření
    Některé banky umožňují nastavit, že po každé platbě se vám určitá část přesune na spořicí účet. Využijte toho.

    Jak to funguje?
    Představte si, že každé ráno si kupujete kávu na cestu do práce. Káva stojí 50 korun. Pokud máte nastavené “chytré spoření,” banka by automaticky přesunula, řekněme, 10 % z této částky na váš spořicí účet. Takže každé ráno by se vám na spořicí účet přesunulo 5 korun.

    To možná zní jako malá částka, ale když to vynásobíte 30 dny v měsíci, máte najednou naspořeno 150 korun. A to jen z kávy! Když to aplikujete na všechny vaše platby – nákupy v obchodě, benzin, obědy – rychle zjistíte, že máte bez velkého úsilí naspořenou pěknou částku.

  3. Menší rezerva na dosah
    Mějte doma malou hotovost nebo na snadno přístupném účtu. Pomůže vám, když budete potřebovat rychle zaplatit nečekaný výdaj. Neřešte zda je tento účet nějak úročený. Tato rezerva není určena na investici, ale musí být snadno dostupná.

  4. Prohlídka rozpočtu a kontrola bankovního výpisu
     Občas se podívejte na to, kolik a na co utrácíte. Třeba zjistíte, že můžete někde ušetřit tím, že přestaňte platit za zbytečnou hloupost. Ušetřenou částku hned začněte posílat na spořící účet. Tato částka Vám nebude chybět, protože dosud stejně odcházela z účtu, jenže úplně zbytečně.

  5. Různé způsoby odkládání
    Nenechávejte všechny peníze jen na jednom místě. Spořte a investujte různě, tím zvýšíte šance, že vám peníze porostou. Odkládejte hlavně pravidelně. Pravidelně odložená malá částka dokáže v součtu vydělat víc než občas odložený “balík”.

  6. Pravidelná kontrola
    Aspoň jednou za rok si prověřte, jak na tom jste se spořením a jak si vedou Vaše investice. Podle toho upravte, kolik a kam budete nadále odkládat. Zhodnoťte a upravte zvolenou strategii.

  7. Poradenství 
    Když Vám to přijde komplikované, nebojte se požádat o radu někoho, kdo se v tom vyzná. Třeba mě :-). Stačí  kliknout na tlačítko “Online konzultace”.

Kontaktní formulář

Hledáte vhodný pozemek pro stavbu vysněného domku nebo podnikatelskou činnost? Sháníte nové bydlení či zvažujete prodej nemovitosti? Nebo chcete poradit, jak výhodně naložit se svými financemi? Napište mi přes kontaktní formulář. Brzy se ozvu.

Stisknutím tlačítka ODESLAT FORMULÁŘ potvrzujete, že jste se seznámili s mým Prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.